Blog

Tarih'e Yön Verenlerin Beyaz Perde Uyarlamaları

Tarih'e Yön Verenlerin Beyaz Perde Uyarlamaları


Tarih'e Yön Verenlerin Beyaz Perde Uyarlamaları

Demir Leydi / The Iron Lady

Demir Leydi / The Iron Lady

Birleşik Krallık'ın eski başbakanı Margaret Thatcher'ın hayatını anlatan filmde Demir Leydi lakaplı Thatcher'ı usta oyuncu Meryl Streep canlandırıyor. Bu filmle Margaret Thatcher, çalkantılı ve güç savaşıyla dolu hayatıyla seyirciyle buluştu. 2011 yapımı film 2 dalda Oscar kazanmayı başardı.

Gandhi

Gandhi

Filmde İngiliz sömürgesi altındaki Hindistan’ın bağımsızlık mücadelesine liderlik eden Mahatma Gandhi'nin hayatı anlatılıyor. Gandhi, 11 dalda Oscar adayı oldu. En iyi film ve en iyi yönetmen dahil olmak üzere tam 8 ödülle döndü. Filmde Mahatma Gandhi'ye, Ben Kingsley can verdi. Filmin bir diğer özelliği de cenaze sahnesinde yaklaşık 300.000 kişinin yer almasıdır.

Selma

Selma

Martin Luther King önderliğinde başlayan siyahların eşitlik mücadelesini konu alan filmde 3 ay boyunca sokaklara dökülen siyahlar Montgomery kentine kadar yürürler. 2014 yapımı film 1 Oscar sahibi.

Lincoln

Lincoln

ABD’nin 16. başkanı Abraham Lincoln’un 1861-1865 arasında yaşanan ırkçı iç savaşı sonlandırma isteğini konu edilir. Steven Spielberg'in yönetmen koltuğunda oturduğu filmde Abraham Lincoln'ü Daniel Day-Lewis canlandırıyor. 2012 yapımı film 2 Oscar sahibi.

Arabistanlı Lawrence

Arabistanlı Lawrence

1962 yapımı filmde I. Dünya Savaşında Arap birliklerini Osmanlı İmparatorluğuna karşı gerilla tarzında organize eden savaş şairi T. E. Lawrence ve elde ettiği büyük başarı anlatılır. En İyi Film kategorisi de dahil 7 dalda Oscar kazanan film de başrolü Peter O'Toole üstleniyor.

Çöküş / Dawnfall

Çöküş / Dawnfall

Filmde tüm dünyayı ve gidişatını etkileyen II.Dünya Savaşı'nın baş aktörü Adolf Hitler'in savaşın son safhasındaki günleri anlatılır. Berlin düşerken Hitler ve yakınındaki herkes bir yeraltı sığınağında tarihin sayfalarına geçmektedirler. Hitler'e filmde Bruno Ganz hayat verirken yönetmen koltuğunda Oliver Hirschbiegel'i görmekteyiz.

Bu blog yazısı 5 ay önce yayınlandı.
Bugün Doğanlar
Reklam