Blog

Brad Pitt'in Yer Aldığı En İyi 10 Film

Brad Pitt'in Yer Aldığı En İyi 10 Film


Brad Pitt'in Yer Aldığı En İyi 10 Film

Interview with the Vampire 1995 (Vampirle Görüşme)
Interview with the Vampire

Pitt, Anne Rice’ın kendi romanından sinemaya uyarladığı filmde, doğum esnasında karısını ve çocuğunu kaybeden zengin çiftlik sahibi Louis de Pointe du Lac’i canlandırdı. Avrupa’dan gelen ve onun zayıflığını kullanıp baştan çıkaran Lestat’ın (Tom Cruise) aksine beslenmek istemeyen, duyarlı ve gönülsüz bir vampirdi Louis. Zaten sonsuz hayata katlanmasının tek yolunun babalık duygusunu tatmin etmekten geçtiğini er geç anlayacaktı... Bugün modern bir klasik olarak kabul edilen filmde, Pitt sinema dünyasına kendini kabul ettiren bir performans çıkarmıştı.

Twelve Monkeys 1995 (12 Maymun)
Twelve Monkeys

Chris Marker’ın La Jetee adlı kısa filminden sinemaya uyarlanan film, insanların yer altında yaşadığı karanlık bir gelecekte geçiyor. Dünyayı kurtarmak için zaman makinesiyle geçmişe giden James Cole (Bruce Willis), 12 Maymun ordusunun lideri Jeffrey Goines’in (Brad Pitt) peşine düşüyor. Pitt, psikiyatri kliniğinde tedavi gören hiperaktif, geveze ve aktivist zengin çocuğu Goines rolünde kariyerinin en iyi işlerinden birini çıkararak yardımcı oyuncu kategorisinde Oscar’a aday olmuştu.

Se7en 1996 (Yedi)
Se7en

Andrew Kevin Walker’ın mükemmel senaryosu, Hıristiyanlık’taki 7 ana günahı işleyen 7 ayrı kurbanın peşindeki bir seri katilin öyküsünü anlatıyor. Brad Pitt, torpilli ve çaylak dedektif Mills rolünde üstüne düşeni fazlasıyla yapıyor. Mills tecrübesiz, ihtiraslı ve küstah bir karakter olsa da seyirci onu seviyor.

Meet Joe Black 1999
Meet Joe Black

William Parrish 60'lı yaşlarında bir çok zengin bir adamdır. Çağının en önemli medya patronlarından bir tanesidir. Parrish'in şirketi geleceğiyle ilgili çok önemli bir kararın kıyısındadır. Verilecek karar şirket için bir dönüm noktası olacaktır. Parrish, bir gün bir anda kafasının içinde tuhaf seslerin yankılandığını fark eder. Bu seslerin nereden geldiği, Parrish'e nasıl musallat olduğu tamamen bir muammadır. Kızı, Parrish hiç razı olmamasına rağmen Drew adlı bir şirket çalışanıyla evlenmek üzeredir. Bir gün aniden karşısına çıkan John isimli bir adama aşık olur. Bu adam, ailenin tüm geleceğini değiştirecek bir gizemin de taşıyıcısıdır.

Fight Club 1999 (Dövüş Kulübü)
Fight Club

Fincher, çağdaş Amerikan yazarı Chuck Palahniuk’un romanından uyarladığı bu filmle genç seyircileri ve onların içindeki isyancı ruhu yakalamıştı. Kafası karışık bir film olsa da, hızlı kurgusu, görsel atmosferi ve sürprizli finaliyle kısa sürede bir modern klasiğe dönüştü. Tyler Durden ise Pitt’in oynadığı bütün karakterler arasında kuşkusuz en unutulmazlardan biri. Her insanın içinde bir Tyler Durden gizlidir. Onu hoş tutun, yoksa bir gün kontrolü eline alabilir!

Snatch 2000 (Kapışma)
Snatch

Suç dünyasında geçen ve giderek karmakarışık hale gelen komik bir olaylar serisi... Brad Pitt, başlarını beladan kurtarmaya çalışan küçük suçlular ile mafyanın büyük oyuncuları arasında kalan İrlandalı çingene Mickey O’Neil’i canlandırıyor. Aksanını hiç kimsenin anlamadığı Mickey, olayların düğümlendiği kişi aynı zamanda...

Ocean's 11(2001) - 12(2005) - 13(2007)
Ocean's

Şık ve hareketli Danny Ocean, tam bir aksiyon adamıdır. New Jersey hapishanesinden şartlı salıverilmesine 24 saat kalmışken bile karizmatik hırsız, bir sonraki planına son rötuşları yapmaktadır. 3 kuralı uygulayarak - kimseye zarar verme, hak etmeyen kimseden çalma ve oyunu, kaybedecek hiçbir şeyin yokmuş gibi oyna - Danny tarihteki en incelikle hazırlanmış ve sofistike kumarhane soygununun orkestra şefliğini yapacaktır.

Troy 2004 (Truva)
Troy

Yıl Milattan Önce 1250. Bronz Çağının sonlarına doğru. İki gelişmekte olan millet, Truva Prensi Paris’in ardından çatışmaya girer. Paris, Isparta Kraliçesi, Helen’i, kocası Menelaus’u terk etmesi ve kendisi ile birlikte Truva’ya gelmesi için ikna eder. Menelaus, karısının Truvalılar tarafından ele geçirildiğini öğrenince kardeşi Agamemnon’dan yardım ister. Agamemnon, bu durumu güç elde etmek adına bir fırsat olara görür. Bunun üzerine 50.000 Yunanlı taşıyan 1000 gemiyle Truva’ya savaş açarlar. Yunanlı kahraman Aşil’in de desteği ile Yunanlılar, asla yenilmeyen Truvalılar ile savaşa başlarlar. Ancak Hektor, karşısında durmak zorunda kalırlar. Film, Wolfgang Petersen’in merceğinden, bu mücadeleyi ve çizilmekte olan kaderin hikayesini anlatır.

The Curious Case of Benjamin Button 2009 (Benjamin Button'ın Tuhaf Hikayesi)
The Curious Case of Benjamin Button

F. Scott Fitzgerald’ın kısa bir öyküsünden Eric Roth’un uyarladığı filmde usta yönetmen David Fincher, her şeyi tersinden yaşayan bir adamın gözünden aşka ve hayata bakıyor. Bir “öteki” olarak doğan Benjamin Button, kendisini sahiplenen yoksul ve özverili insanların yanında yaşlılıktan gençliğe doğru tuhaf bir yol kat ediyor... Hayata, eli ayağı tutmayan, romatizmalı bir ihtiyar olarak başlayan Benjamin’de Brad Pitt, bilgisayar ve makyaj efektlerinin yardımıyla unutulmaz bir karakter yaratmış ve Oscar’a aday olmuştu.

Inglourious Basterds 2009 (Soysuzlar Çetesi)
Inglourious Basterds

Brad Pitt, Nazi işgali altındaki Fransa’da geçen ama tarihsel gerçeklerle pek ilgisi olmayan filmde Aldo Raine adlı bir karakteri canlandırıyor. Amerikan Yahudilerinden oluşan bir çetenin lideri olan Raine’in yegâne amacı daha fazla Nazi öldürmek. Mizah, şiddet ve Tarantino diyalogları, “Hadi kötü Nazileri öldürüp mutlu olalım” tadındaki bir öyküyle birleşiyor. Brad Pitt de bu kanlı ve komik fantazide oynamanın keyfini çıkarıyor.

Bu blog yazısı 4 ay önce yayınlandı.
Bugün Doğanlar
Reklam